približne 2 minúty čítania

Vaša ochrana na internete

Rozmýšľali ste už nad tým, ako by vyzeral svet, v ktorom by ľudia vedeli jednoducho odhaliť lož? V ktorom by nás politici, médiá a firmy nevedeli zavádzať polopravdami a vykonštruovanými klamstvami? Svet, v ktorom by sme sa my a naše okolie cítili v bezpečí pred manipuláciami? V ktorom by sme predišli nespočetným hádkam v rodine a našom okolí, lebo by sme už nemuseli donekonečna vyvracať konšpirácie? Asi si vravíte, že takýto utopický svet neexistuje. My ho ale pretvárame do reality.

Vytvorili sme program, ktorý je veľmi jednoduchý na stiahnutie a ovládanie aj pre ľudí, ktorí sú menej technicky zdatní. Naša moderná vizualizácia vás bude chrániť aj na sociálnych sieťach, kde sa nepravdivé informácie šíria čoraz častejšie a rýchlejšie. Pomôžeme vám vytvoriť bezpečnejší priestor aj pre vašich blízkych, ktorí sú často voči dezinformačným stratégiám zraniteľnejší.

O čom teda hovoríme?

Predstavujeme vám Antivýtrus.

Antivýtrus je založený na podobnom princípe ako antivírus – upozorňuje užívateľov na potenciálne nebezpečenstvá – v našom prípade sú to ale konšpirácie, a nie vírusy. Antivýtrus je rozšírenie do Chrome-u a Firefoxu, ktoré bude vás a vaše okolie chrániť pred dezinformáciami, hoaxami a konšpiráciami v online priestore.

Načo nám je Antivýtrus?

V dnešnej dobe je nesmierne podstatné chrániť sa pred nepravdivým a konšpiračným obsahom. Ľudia sú zahltení množstvom informácií, ktoré ich obklopujú zo všetkých strán. Hoaxy pritom rýchlo menia svoje stratégie útoku, a preto rozpoznať pravdu v mori klamstiev je stále zložitejšie. Zraniteľnou skupinou sú najmä ľudia, ktorí majú menej rozvinuté kritické myslenie. Antivýtrus však pomáha rozvíjať túto zručnosť tým, že vyzýva ľudí, aby viac premýšľali nad zdrojom informácií a preverovali si pravdivosť obsahu článkov. Ak nevieš, ako presvedčiť svojich blízkych o tom, aby si nainštalovali Antivýtrus, pozri si náš článok na blogu.

Ako Antivýtrus funguje?

Keď Antivýtrus narazí na stránku, ktorá rozširuje nepravdivý alebo zavádzajúci obsah, užívateľovi vyskočí výstražné upozornenie. Upozornenie vás iba varuje, pred ktorými stránkami by ste sa mali mať na pozore, je však na vás, či sa ho rozhodnete rešpektovať alebo ignorovať. Naším cieľom nie je obmedzovať slobodu slova, ale bojovať proti dezinformáciám a podporovať kritické myslenie tak, aby ľudia začali rozmýšľať nad tým, odkiaľ informácie pochádzajú a kto je ich autorom.

Antivýtrus vychádza z databázy konšpiračných stránok, ktorú založili Konšpirátori.sk. Ich komisia zložená z viacerých odborníkov zo sféry akadémie, žurnalistiky, medicíny a mimovládnych organizácií pravidelne aktualizuje zoznam konšpiračných webov, ktoré ľudí zámerne zavádzajú, klamú alebo vyzývajú k násiliu. Nadviazaním na metodiku Konšpirátori.sk sme chceli zaistiť čo najväčšiu kredibilitu a objektivitu výberu konšpiračného obsahu.